Izba kultury ludowej

Izba kultury ludowej im. Marii Marchewkowej

W Siemkowicach na ul. Nowej znajduje się Izba kultury ludowej im. Marii Marchewkowej, poetki ludowej z Siemkowic. Turystę interesującego się tradycją ludową, córka poetki – Jadwiga Freus – twórczyni Izby zaprosi w takie czasy, kiedy nie było „radyja i telewitora”. Autentyczną gwarą opowie o kulturze regionu, historii i tradycjach dawnej wsi siemkowickiej.

Babusine wspominki
Idom wspominki, drewniane, słomiane, bose,
cepami młocom, wrzecionym drapiom,
śpiywajom ciynkiym głosym.

Idom od dziada, pradziada.
Po dziadkach pamiontka u wnucka.
Pełno ich staro komoda, pomalowana skrzynecka
i gładkie niecki na ciasto, szuflodki, szofki i strychy.
Trza by to wszystko odemknońć klucym albo wytrychym.

Ale nowiyncy wspominków zno moja staro babunia.
Słuchać bym słuchoł i tydziyń babusinygo godanio.

Maria Marchewkowa

Spośród zgromadzonych eksponatów turysta może zobaczyć narzędzia i sprzęty potrzebne do prowadzenia gospodarstwa wiejskiego. Pani Jadwiga Freus posiada ogromną kolekcję przedmiotów codziennego użytku m.in. krosno tkackie, kołowrotki, czółenka tkackie, żarna domowe, niecki, cepy oraz wiele innych. W Izbie można zapoznać się z tradycyjnym wystrojem domu wiejskiego, pod sufitem kręcą się barwne „pająki” – ozdoby wykonane ze słomy i bibuły, okna i stół zdobią papierowe, ręcznie robione kwiaty. A wszystko to wykonane z ogromna dbałością, miłością i szacunkiem do tradycji polskiej wsi.

 

Jadwiga Freus – gawędziarka ludowa – od wielu lat stara się zachować od zapomnienia dawną mowę regionu wykorzystując zbiory po swojej mamie, poetce Marii Marchewkowej. Chętna i otwarta na turystę, opowie o  kulturze i tradycji siemkowickiej wsi. W celu umówienia na wizytę należy dzwonić pod nr telefonu 781107782.