Muzeum Regionalne – Archiwum

Rok 2007

Maj 2007r. Wystawa poświęcona pracom twórców lokalnych z zakresu malarstwa i rzeźby. Można było podziwiać prace m.in. Józefa Kępińskiego, Józefa Fiedora, Urszuli Kmiecik.

fot. Ekspozycja płaskorzeżby – drewno i kamień autor Józef Fiodor

 

Wystawa pt. „Obrazy tkane nicią- kwiaty i martwa natura”

1 czerwca 2007r. Była to wystawa prac hafciarskich członkiń ze stowarzyszenia „Złota Nić”

Wystawa prac lokalnej malarki Marii Puczkowskiej

16 czerwca 2007r. Wystawa przedstawiała kompozycje kwiatowe i krajobrazy

fot. Ekspozycja kwiatowa wykonana przez Panią Marię Puczkowską

 

ROK 2008

Wystawa prac twórców z gminy Kiełczygłów 26 stycznia 2008r. Wystawa przedstawiała dorobek z zakresu malarstwa, rzeźby oraz haftu o różnorodnej tematyce. Swój dorobek artystyczny przedstawili m.in. Honorata i Stanisław Fułczyńscy, Anna Mielczarek, Helena Pędziwiatr, Witold Krężel, Kr5zysztof Strzelczyk, Janusz Pacak.

 

Dawne rzemiosło Polski

4 marca 2008r. Wystawa prezentowała fotografie nadesłane na ogólnopolski konkurs zorganizowany prze Stowarzyszenie ArsPopouli. Fotografie zostały przywiezione z Muzeum Historii i Fotografii z Krakowa, na których utrwalone zostały różne dziedziny zanikającego rzemiosła m.in. kowalstwo, stolarstwo, meblarstwo artystyczne, tkactwo i inne,. Wystawa wzbogacona została o eksponaty związane z tematyką konkursową, wypożyczone od osób prywatnych z terenu powiatu pajęczańskiego.

 

„Barwy wsi”- konkurs, otwarcie wystawy

11 czerwca 2008r. Rozstrzygnięcie konkursu „Barwy wsi”. Organizatorami byli: Łódzki Dom Kultury, Starostwo Powiatowe w Pajęcznie, Powiatowy Ośrodek Kultury w Działoszynie, Związek Gmin Powiatu Radomszczańskiego, Stowarzyszenie Ars Populi – Klub Regionalny. W konkursie mogli wziąć udział mieszkańcy z czterech powiatów województwa łódzkiego: pajęczańskiego, bełchatowskiego, radomszczańskiego i opoczyńskiego, którzy nie posiadali wykształcenia plastycznego i nie pracowali pod kierunkiem instruktorów plastyki. W konkursie wzięło udział 25 uczestników. Tematyka prac była dowolna. Mile widziane były obrazy ilustrujące polskieprzysłowia. Łącznie przedstawiono 106 prac. Jury w składzie: dr Bożena Magdalena Liberska-Marinow – etnograf (przewodnicząca jury), Danuta Wachowska-etnograf, Andrzej Białkowski-etnolog, Piotr Staszczyk-artysta plastyk, dokonało oceny poszczególnych dzieł w oparciu o kryteria etnograficzne i plastyczne.

 

Wystawa poplenerowa

Wystawa przedstawiająca prace malarskie i rzeźbiarskie będące owocem trzydniowego Powiatowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego, który odbył się lipcu 2008r. w Bobrownikach. Plener zorganizowany został przez Powiatowy Ośrodek Kultury z/s w Działoszynie pod patronatem Starostwa Powiatowego w Pajęcznie.

Uczestnikami pleneru byli artyści amatorzy z czterech gmin powiatu pajęczańskiego: z gminy Sulmierzyce, Kiełczygłów, Pajęczno i Działoszyn. Wśród malarzy znaleźli się: Józef Kępiński, Paweł Posmyk, Jerzy Kacprowski, Witold Krężel, Krzysztof Strzelczyk; wśród rzeźbiarzy: Józef Fiedor, Henryk Chałubiec, Janusz Pacak. Organizator pleneru zapewnił uczestnikom nocleg, posiłki, podstawowe materiały plastyczne, wieczór integracyjny a także wystawę poplenerową.

Plener:

 

Wystawa poplenerowa:

 

Różne formy artystyczne” – wystawa Agnieszki Fleran

16 sierpnia w Sali Wystawowej Zespołu Parkowo-Pałacowego odbył się wernisaż Agnieszki Fleran, studentki Akademii Sztuk Pięknych. Wystawa zatytułowana „Różne formy artystyczne” – tkanina, malarstwo, rysunek, grafika, fotografia.

 

Wystawa prac Piotra Staszczyka

Wystawę prac Piotra Staszczyka można oglądać w Sali Ekspozycyjnej Zespołu Parkowo-Pałacowego w Działoszynie do 15 listopada 2008r. Wernisaż odbył się 11 października o godz. 18:00. Piotr Staszczyk jest malarzem z wykształcenia. Ukończył studia na Wydziale Malarstwa obecnej Akademii im. Jana Długosza w Częstochowie. Jego obrazy można było podziwiać na wielu wystawach w Polsce i na świecie. Było ich już ponad 80. Jego motywem jest człowiek oraz przemijanie. Inspiruje go głównie rodzina, przyjaciele, a także osoby które często spotyka na swej drodze. Obecnie jest nauczycielem plastyki w Strzelcach Wielkich i Siemkowicach.


ROK 2009

Wystawa rysunku i malarstwa Dominiki Pol

Dominika Pol jest uczennicą II klasy Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza w Pajęcznie. Od dzieciństwa maluje i rysuje. Jej światem są farby i kredki. Jest bardzo skromna, o czym świadczy fakt, iż obecna wystawa powstała za namową przyjaciół. Pierwsze farby olejne i sztalugi dostała na 11 urodziny. Od tej chwili rozpoczęła się jej przygoda
z malarstwem. Dominika jest samoukiem, nigdy nie brała lekcji rysunku, choć czasami podglądała przy pracy swojego wujka Daniela Pieluchę znanego w kraju i za granicą malarza. Część prezentowanych prac wzorowana jest na twórczości artystycznej m.in. Toulouse-Lautree, Felicien Rops, Władysława Podkowińskiego, Brunona Schulza, Jacka Malczewskiego, Daniela Pieluchy, Jacentego Jończyka.

 

Finał konkursu hafciarskiego „Malowane igłą”

15 maja 2009 Konkurs adresowany był do wszystkich mieszkańców powiatu pajęczańskiego interesujących się techniką haftu krzyżykowego. Organizatorami byli: Powiatowy Ośrodek Kultury oraz działający przy nim Klub Hafciarski „Penelopa”. Na konkurs napłynęła bardzo duża liczba prac, w związku z tym została otwarta wystawa pokonkursowa przedstawiająca prace konkursowe. Wystawa była czynna do końca czerwca 2009r. Można było podziwiać na niej obrazy, które zostały wyhaftowane metodą haftu krzyżykowego.

 

Wystawa poplenerowa – IV Powiatowy Plener Malarsko-Rzeźbiarski w Zmyślonej

Wystawa była zwieńczeniem IV Powiatowego Pleneru Malarsko-Rzeźbiarskiego, który odbył się w malowniczej miejscowości Zmyślona w gminie Siemkowice. Plener odbył się w dniach 23-27 czerwca 2009 roku. Pięciodniowy plener został zorganizowany przez Powiatowy Ośrodek Kultury z/s w Działoszynie pod patronatem Starostwa Powiatowego
w Pajęcznie. Organizator pleneru zapewnił uczestnikom nocleg i posiłki w gospodarstwie agroturystycznym u Państwa Gawędzkich w Zmyślonej, podstawowe materiały plastyczne, wieczór integracyjny, a także wystawę poplenerową.

Mimo niesprzyjającej aury w pierwszych dniach pleneru, efektem pracy artystów są przepiękne prace przedstawiające krajobrazy, przyrodę  oraz atrakcyjne obiektyw miejscowości Zmyślona. Tamtejsze widoki, przepiękne krajobrazy stały się inspiracją dla artystów, czego owocem są 33 prace malarskie i 4 pokaźnej wielkości rzeźby. Wystawa została wzbogacona o dodatkowe prace artystów. 

„Z kolekcji obrazów” – wystawa ILAFO

Dnia 6 października 2009r.  w Powiatowym Ośrodku Kultury w Działoszynie odbył się wernisaż  Ilony Foryś „Z kolekcji obrazów”. Ilona Foryś – pseudonim artystyczny ILAFO – urodziła się w 1980 r. w Wieluniu. Jest absolwentką łódzkiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Malarstwa i Grafiki. Ilona Foryś jest  również absolwentką podyplomowych studiów kuratorskich w Instytucie Historii Sztuki Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. W 2006 otrzymała wyróżnienie za obraz pt. ,,Splendor” w konkursie organizowanym przez Art&Business w Warszawie, obraz ten zyskał miano ,,obraz roku 2005”.  Na 1310 obrazów nadesłanych na konkurs, obraz ten znalazł się w pierwszej 100, a następnie w czwórce wyróżnionych i został sprzedany w cenie 7800 pln, najdrożej spośród całej aukcji przy cenie wywoławczej 3500pln! W 2008r. Ilafo założyła jednoosobową działalność artystyczną – zajmuje się promocją i sprzedażą prac własnego autorstwa. Podczas wernisażu czas umilał zespół jazzowo-bluesowy Green Band. Wystawa ta nosiła tytuł „Z kolekcji obrazów”, gdyż przedstawiała ona zaledwie część obrazów ze zbiorów Ilony Foryś. Wystawę można było zwiedzać w Sali Wystawowej POK do 15 listopada 2009r.

 

Konkurs fotograficzny

Dnia 6 listopada w Powiatowym Ośrodku Kultury z/s w Działoszynie odbyło się podsumowanie II Powiatowego Konkursu Fotograficznego pt. „Przyroda powiatu pajęczańskiego w obiektywie”. Konkurs odbył się pod patronatem Starostwa Powiatowego w Pajęcznie. Konkurs został rozegrany w trzech kategoriach wiekowych: szkoły podstawowe, szkoły gimnazjalne i szkoły ponadgimnazjalne. W konkursie wzięło udział 35 osób, ogółem nadesłano 72 zdjęcia. Celami konkursu były m.in.: promowanie walorów przyrodniczych powiatu pajęczańskiego, popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki i atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego, próba promocji lokalnych talentów z zakresu fotografii. Powołane przez organizatora jury zebrało się 16 października br. i dokonało oceny nadesłanych prac.
W skład komisji konkursowej weszli: Piotr Deska – przewodniczący jury, fotoreporter Gazety Wyborczej, Sławomir Rajch – redaktor naczelny Kulis Powiatu, Grzegorz Boroń – miłośnik fotografii. Nagrody i dyplomy za udział wspólnie z członkami jury wręczyli: Wicestarosta Powiatu Pajęczańskiego – pan Bogusław Hałaczkiewicz oraz dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury – Aldona Pol. Decyzją komisji Konkursowej wśród laureatów znaleźli się:

 

Kategoria: szkoły podstawowe

I miejsce – Łukasz Szewczyk ze SP w Strzelcach Wielkich za pracę „Bocian wzbijający się do lotu”
II miejsce – Wiktor Kuliński ze SP w Pajęcznie za pracę „Droga nad jezioro”
III miejsce – Maria Strykowska ze SP nr 2 za pracę „Schyłek lata”

 

Kategoria: szkoły gimnazjalne

I miejsce – Dominika Stefanek z Gimnazjum w Działoszynie za pracę „Słoneczny prześwit”
II miejsce – Lena Modlińska z Publicznego Gimnazjum w nowej Brzeźnicy  za pracę „Marzenia”
III miejsce – Klaudia Pacak z Publicznego Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy za pracę „Tęcza z moich snów”.

W kategorii szkoły ponadgimnazjalne udział wzięła jedna osoba. W związku z tym zgodnie z decyzją jury nie przyznano żadnego miejsca, a tylko wyróżnienie. Wyróżnienie to za pracę „Pajęczańska wieś” otrzymała Ewelina Skalska, uczennica Zespołu Szkół w Działoszynie.

 

Spośród wszystkich nadesłanych prac, członkowie Komisji wytypowali również następujące wyróżnienia:
Łukasz Szewczyk (SP w Strzelcach Wielkich) za pracę „Łabędź w zachodzie słońca”
Paulina Rychlewska (SP w Nowej Brzeźnicy) za pracę „Rzeka nad urwiskiem”
Paulina Zając (Publiczne Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy) za pracę „Pozornie niepozorne”
Wiktoria Wawrzyniak (SP w Sulmierzycach) za pracę „Cudowna chmura”

Laureatom gratulujemy, a pozostałym uczestnikom życzymy powodzenia w kolejnej edycji konkursu fotograficznego.

 

Szkoły podstawowe:

 

ROK 2010

Wernisaż wystawy Wiktora Wolnego pt. „Piękno zbawi świat”  13 lutego 2010.

Uczeń Zespołu Szkół w Pajęcznie, członek Klubu Miłośników Fotografii „Fotoimpresja” działającym w Miejsko-Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Pajęcznie. Do jego osiągnięć można zaliczyć: 4. miejsce w powiatowym konkursie „Skarby Powiatu”, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Za Kulisami: Praca”, wyróżnienie w ogólnopolskim konkursie „Narodziny i Zmierzch Życia” w Koninie. Wystawa „Piękno zbawi świat” to zbiór 33. fotografii tematycznie zróżnicowanych, przedstawiających cząstkę pięknego świata.

 

Wystawa malarstwa Anny Łakomskiej i Jerzego Kacprowskiego 27 maja 2010r.

Anna Łakomska jest mieszkanką gminy Kiełczygłów, absolwentką Liceum Sztuk Plastycznych w Zduńskiej Woli. Miłośniczka rysunku, malarstwa akwarelą i farbą olejną. Prace przedstawione na wystawie wzorowane są głównie na twórczości takich malarzy jak np. Claude Monet’a, Kossaka, Józefa Chełmońskiego. Głównym tematem prac są krajobrazy, martwe natury, motywy kwiatowe oraz portrety. Jerzy Kacprowski – mieszkaniec gminy Sulmierzyce; malarz amator, samouk, z malarstwem związany od dzieciństwa. Pierwotnie swe inspiracje czerpał z życia, uwieczniając w swych pracach sceny z życia codziennego np. pracę w polu, w ogrodzie, zwierzęta gospodarcze itp. Uczestnik wielu plenerów m.in.: w Spale, Sulejowie, Krzętowie, Ręcznie, Kuźnicy Brzeźnickiej, Bobrownikach, Zmyślonej organizowanych przez Łódzki Dom Kultury oraz Powiatowy Ośrodek Kultury z/s w Działoszynie. Uczestnik i laureat konkursów malarstwa amatorskiego m.in.: II miejsce w konkursie „Sercem malowane” zorganizowanym przez ŁDK za pracę „Spowiedź” oraz pracę „Elektrownia PGE”, III miejsce w konkursie „Barwy wsi” dla malarzy ludowych i nieprofesjonalnych zorganizowanym przez ŁDK i POK za pracę „Matka Boska Gidelska”. Prace Kacprowskiego można było zobaczyć na wystawach zorganizowanych m.in. w Nowohuckim Centrum Kultury w Krakowie, Łowiczu, Kutnie, Łęczycy, Łodzi i innych. Dużo miejsca w prezentowanej twórczości zajmują krajobrazy. Prace Kacprowskiego wzorowane są głównie na obrazach m.in.: Józefa Chełmińskiego reprezentanta polskiego realizmu, Iwana Szyszkina – rosyjskiego malarza pejzażysty, Wojciecha Kossaka – sceny batalistyczne.

 

Wystawa malarstwa „Spotkanie przy żurawiu” Józefa Kościańskiego 21 sierpnia 2010r.
Wystawa zorganizowana przy współpracy z córką zmarłego artysty. Józef Kościański – twórca ludowy, malarz i poeta. Pochodził z niewielkiej miejscowości Silniczka w powiecie Radomszczańskim. Jego prace nawiązują do życia codziennego wsi, pracy w polu, równie chętnie malował obrazy i pejzaże. Odrębnym tematem przewodnim wielu prac były sceny wojskowe i batalistyczne, które przypominały mu o czasach młodości spędzonych w wojsku. Prace Kościańskiego są pełne życia i ekspresji. Jeden z obrazów, przedstawiający Tadeusza Kościuszko, został przekazany Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II. Prace Kościańskiego zasługują na szczególną uwagę zarówno specjalistów z dziedziny etnografii, jak i sztuki, a także osób, którym tematyka dawnej wsi jest szczególnie bliska.

Wystawa rysunku Doroty Pasek „Exhibicion” 15 września 2010r.

Wystawa przedstawiająca prace rysunkowe Doroty Pasek studentki Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie.

Gala wręczenia nagród w II Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Wspomnienia z wakacji” oraz oficjalne otwarcie wystawy pokonkursowej – 5 listopada 2010r.

Rozstrzygnięcie II Powiatowego Konkursu Fotograficznego ph. „Wspomnienia z Wakacji” odbyło się . Konkurs adresowany był do uczniów szkół podstawowych, gimnazjalnych
i ponadgimnazjalnych. Udział w konkursie wzięło łącznie 56 uczniów ze szkół powiatu pajęczańskiego, którzy nadesłali 106 prac. Komisja w składzie: Edward Warzycha  – emerytowany dyrektor Szkoły Podstawowej w Raciszynie, Magdalena Baranowicz – absolwentka Studium Rzemiosł Artystycznych ze spec. Fotografia, Grzegorz Boroń – miłośnik fotografii. Jury oceniało prace zarówno pod kątem technicznym, jak również brało pod uwagę pomysłowość i spostrzegawczość autorów oraz oryginalność uchwyconych przez nich obrazów. Dużą uwagę zwracano również na tytuły nadesłanych zdjęć, które niejednokrotnie doskonale dobrane stanowiły ich dopełnienie, naprowadzały na odpowiednie skojarzenia i przez to przesądzały o sukcesie danej pracy.

W kategorii szkoły podstawowe: I miejsce – Jakub Korkus za pracę „Malownicza uliczka. Siesta” z Zespołu szkolno-Gimnazjalnego w Sulmierzycach, II miejsce – Jakub Deryngier za pracę „Bliżej nieba” z ZSG w Sulmierzycach, III miejsce – Maria Strykowska za pracę „Kiedy podadzą obiad” ze SP nr 2 w Działoszynie. W kategorii gimnazja: I miejsce – Paulina Morga za pracę „Szukając cienia” z Gimnazjum w Nowej Brzeźnicy, II miejsce – Dagmara Kierasińska za pracę „Na piasku wspomnień” i „Młyn barw” z G w Nowej Brzeźnicy, III miejsce – Monika Gmyrek za pracę „Czarnobiały motyl” z G w Działoszynie. W kategorii szkoły ponadgimnazjalne wzięła udział jedna osoba. Jury przydzieliło wyróżnienie w tej kategorii – Adrian Strzała z Zespołu Szkół w Działoszynie za pracę „Łódź z lotu ptaka”.  Wyróżnienia otrzymali: Angelika Malatyńska za pracę „Zachód słońca nad Morzem Bałtyckim” z SP w Szczytach, Oliwia Borzęcka za pracę „Wakacyjnych wspomnień czar” z SP w Strzelcach Wielkich, Anna Szwajkowska za pracę „Kwiecisty raj” z ZSG w Sulmierzycach, Karolina Grzegorczyk za pracę
„O wschodzie słońca. Autoportret” z G w Działoszynie, Kinga Drab za pracę „Zachód słońca nad Lisowicami” z G w Działoszynie.