Koncerty

STRONA W PRZYGOTOWANIU

ROK 2010

„Z karnawałem przez wieki”

17 stycznia 2010roku w Powiatowym Ośrodku Kultury w Działoszynie odbył się koncert muzyki klasycznej zorganizowany z okazji 278 rocznicy urodzin Stanisława Augusta Poniatowskiego pt. „Król tańczy – z karnawałem przez wieki”. Koncert odbył się w niezwykłej oprawie choreograficznej, a to za sprawą Czechowickiego Teatru Muzycznego „Movimento” i Zespołu Muzyki Dworskiej „Les Timbres de la Cour”. Kierownictwo artystyczne objęła Barbara Bielaczyc – wieloletnia śpiewaczka operowa, reżyser, choreograf i pedagog, a kierownictwo muzyczne – Katarzyna Rzeszutek.

Koncert poświęcony został sztuce tworzonej w najważniejszych środowiskach muzyki dworskiej minionych wieków. Artyści oprowadzili nas przez 4 wieki historii życia dworskiego – w kolejnych odsłonach, poprzez muzykę, taniec i śpiew ukazali panoramę miejsc związanych z rozwojem muzyki dworskiej, od czasów renesansu po współczesność. Przy przepięknym brzmieniu kontrabasu, skrzypiec, oboju i klawesynu zaprezentowali m.in. najważniejsze style tańca dworskiego, walc wiedeński, tango, polonez w wersji dawnej i współczesnej.

Ta osobliwa podróż w czasie i przestrzeni, wspaniałe stroje, muzyka i widowiskowość historycznych układów bez wątpienia urzekły zebraną publiczność i pozostawiły miłe wspomnienia i pełną satysfakcję.

 

„Od muzyki piękniejsza jest tylko cisza…”

 „Nigdy czarowniejszą pieśnią
 Nie kusiła Odysa syrena...
 Gdyby fiołki i konwalie
 Zamiast pachnąć grać umiały,
 Byłaby to muzyka Chopena.”
 (Nonsens - LEOPOLD STAFF-1949r.)

Takimi słowami wiersza Leopolda Staffa dyrektor Powiatowego Ośrodka Kultury pani Aldona  Pol przywitała publiczność. Koncert pt. „Taneczny świat Fryderyka Chopina i Pauliny Viardot” odbył się 22 sierpnia br. w Powiatowym Ośrodku Kultury z/s w Działoszynie w ramach obchodów Roku Chopinowskiego. Frekwencja przeszła najśmielsze oczekiwania organizatorów. Dla wielu zabrakło miejsc siedzących. Jednak po koncercie nikt nie narzekał. A koncert w wykonaniu Zespołu ENSEMBLE DE LA COUR oraz Sabiny Olbrich – sopran (Opera Śląska), Reginy Gowarzewskiej – słowo, Jarosława Jóźwickiego – fortepian, był przepiękny. W stylowych wnętrzach pałacu muzyka Chopina nabrała jakby nowego wymiaru. Okazało się, że muzyka tak zwana poważna odpowiednio podana i zaprezentowana we właściwej oprawie, nawet słuchaczowi nieprzygotowanemu może, dostarczyć wielu wzruszeń. Tak właśnie było na tym koncercie, który można śmiało nazwać duchowa ucztą godną największych sal koncertowych. Nic więc dziwnego, że publiczność na stojąco owacyjnymi brawami podziękowała artystom za tak wspaniałe niedzielne popołudnie. Dla pani dyrektor sukces tego koncertu powinien być bodźcem do organizacji następnych, nie tylko z okazji rocznic czy jubileuszy.

 

Recital Swietłany Kaliniczenko

W niedzielę, 14 listopada 2010roku odbyło się kolejne spotkanie z  muzyką klasyczną, którego organizatorem był Powiatowy Ośrodek Kultury z/s w Działoszynie. Tego wieczoru za sprawą sopranistki, Swietłany Kaliniczenko, przenieśliśmy się w zaczarowany świat opery i operetki.

Swietłana Kaliniczenko urodziła się w Nowomoskowsku na Ukrainie. Jest absolwentką Narodowej Akademii Muzycznej im. Czajkowskiego w Kijowie. W latach 1997-2001 była solistką Państwowego Teatru Opery i Baletu w Dniepropetrowsku na Ukrainie. W swoim dorobku posiada liczne nagrody i wyróżnienia, jest laureatką wielu międzynarodowych konkursów wokalnych. W Polsce zadebiutowała partią Ewy na scenie Opery Wrocławskiej  w premierowym przedstawieniu opery „Raj utracony” Krzysztofa Pendereckiego. Obecnie jest solistką Opery Śląskiej w Bytomiu. Na uwagę zasługuje przede wszystkim umiejętny dobór utworów z ogromnego repertuaru sopranistki i wysoki poziom ich wykonania. Swietłana Kaliniczenko rozpoczęła swój występ od arii Hanny „Do grobu trwać…” z opery „Straszny dwór” Stanisława Moniuszki. Tym utworem złożyła hołd narodowi polskiemu w 92. rocznicę odzyskania niepodległości. W dalszej części programu wokalistka zmierzyła się wokalnie z utworami m.in. V. Belliniego, M. Glinki, G. Rossiniego, G. Verdiego, W.A. Mozarta i J. Straussa. W drugiej części koncertu usłyszeliśmy z kolei romanse rosyjskich i ukraińskich kompozytorów m.in.: A. Alyabyeva, M. Żerbina, N. Rimskiego-Korsakova, A. Kos-Anatolskiego. Przy fortepianie akompaniowała jej Larisa Czaban.

Wymienianie jednak tytułów arii i oper nie ma tutaj większego sensu, słuchanie ich interpretacji wprost przeciwnie – przynosi ogromną przyjemność. W wykonaniu Swietłany Kaliniczenko wspaniale pokazują bogactwo stanów ducha i różnorodność nastrojów. Sopranistka doskonale czuje repertuar najwybitniejszych kompozytorów z dziedziny opery  i operetki. Z ogromną erudycją wciela się w poszczególne role, dbając o to, by opowiadana przez nią historia przemówiła do wszystkich. Po mistrzowsku posługuje się trudną techniką wokalną, wymagająca nie tylko niezwykłej lekkości, ale także precyzyjnej intonacji i bezwzględnej kontroli nad oddechem. Każdy prezentowany przez nią utwór nagradzany był gromkimi brawami, a koncert na pewno na długo pozostanie w pamięci melomanów. Wszyscy goście z radością dziękowali za wznowienie tradycji wieczorków z muzyka klasyczną, które stawiły dotąd nieodłączny element imprez kulturalnych organizowanych przez Powiatowy Ośrodek Kultury.

 

 

Rok 2009

„W operetkowej krainie miłości”

15 lutego 2009r. w Powiatowym Ośrodku Kultury z/s w Działoszynie odbył się walentynkowy koncert muzyki klasycznej pt. „W operetkowej krainie miłości”. Na scenie Pałacu Męcińskich wystąpiły gwiazdy Gliwickiego Teatru Muzycznego: Monika Rajewska (sopran) i Michał Musioł (tenor). Przy fortepianie zasiadła Katarzyna Rzeszutek – absolwentka Katowickiej Szkoły Muzycznej. Artyści dali niezapomniany koncert, przenosząc widzów w świat miłości. Zaprezentowali najpiękniejsze arie i pieśni z operetek: „Księżniczka czardasza” i „Hrabina Marica” Emmericha Kalmana, „Wesoła Wdówka”  Franza Lehara, „Wiktoria i jej huzar” Paula Abrahama.

 

„Miłosne melodie muzyką pisane”

Koncert z wiosenną nutą zorganizowany dla organizacji pozarządowych w wykonaniu artystów Filharmonii Częstochowskiej. W programie można było usłyszeć utwory takich kompozytorów jak: Fryderyk Chopin, Jan Sebastian Bach, Antoni Dworzak, Stanisław Moniuszko, Stanisław Niewiadomski, Imre Kalman, Franz Lehar, Mikołaj Rimski-Korsakow; które wykonywali: Małgorzata Starczewska-Owczarek (sopran), Agnieszka Sygiet (flet), Michał Ostalski (fortepian) i Jakub Krawata (fortepian).

 

„Dnia pierwszego września”

„Dnia pierwszego września” – pod takim hasłem w dniu 6 września 2009r. w Powiatowym Ośrodku Kultury z/s w Działoszynie odbył się koncert z okazji 70-tej rocznicy wybuchu II wojny światowej. Muzycy, którzy już nieraz gościli w naszych progach: Adam Żaak – śpiew i słowo, Grażyna Bieniek – śpiew, Monika Rzeszutek – fortepian zaprezentowali piosenkę wojenną sprzed kilkudziesięciu lat. W programie znalazły się także wiersze poetów okresu II wojny oraz fragmenty dokumentów dotyczących sprawy polskiej. W czasy drugiej wojny światowej przenieśli nas również uczniowie Szkoły Podstawowej z Raciszyna, którzy zaprezentowali bogaty repertuar pieśni patriotycznych. Koncert był udaną próbą przeniesienia słuchaczy w odległe czasy i oddaniem hołdu wszystkim tym, którzy w okresie II wojny światowej walczyli za wolność kraju.

 

„W adwentowym nastroju”

W dniu 6 grudnia 2009r. w Powiatowym Ośrodku Kultury z/s w Działoszynie odbył się koncert muzyki klasycznej pt. „W adwentowym nastroju”.  Zgromadzoną publiczność przywitała dyrektor POK – Aldona Pol. Podczas koncertu, po raz pierwszy na scenie Zespołu Parkowo-Pałacowego, wystąpił zespół muzyki dworskiej „Les Timbres de la Cour” w składzie: Jacek Siemek (I skrzypce),  Paweł Muszała (II skrzypce), Maksymilian Lipski (obój), Katarzyna Rzeszutek (klawesyn), Maciej Niedbał (kontrabas).  Zespołowi towarzyszyli soliści: Olga Ksenicz (sopran) – absolwentka Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz Paweł Brożek (tenor)  – laureat II Nagrody Publiczności i Dziennikarzy na I Festiwalu Młodych Artystów  w Gliwicach. Artyści zaprezentowali kantaty G.F. Handla, utwory J.S. Bacha, E. Morricone’a, a także muzykę ze staroangielskich śpiewników.

 

 

ROK 2008

„Pożegnanie karnawału. Gala operowo-operetkowa”

Dnia 20 stycznia 2008r. w Powiatowym Ośrodku Kultury z/s w Działoszynie odbył się cykliczny koncert muzyki klasycznej „Pożegnanie karnawału. Gala operowo-operetkowa” w wykonaniu artystów w składzie: Michalina Growiec – sopran (profesor zwyczajny i Kierownik Katedry Wokalistyki Akademii Muzycznej im. Szymanowskiego w Katowicach), Alina Urbańczyk-Mróz – sopran (absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach w klasie śpiewu), Cezary Biesiadecki – bas (absolwent Akademii Muzycznej w Katowicach), Marek Ciepierski – akompaniament, słowo o muzyce Małgorzata Starczewska-Owczarek – solistka Filharmonii Częstochowskiej. W programie można było usłyszeć utwory kompozytorów: St.Moniuszko, M.Karłowicz, G.Verdi, G.Rossini, D.Auber, Ch.Gounod, J.Strauss, G.Gershwin, F.Loewe, J.Bock, R.Rogers, Cole Porter.

 

„Koncert Piosenki Żydowskiej i Ballady Rosyjskiej”

Dnia 17 lutego 2008 w Powiatowym Ośrodku Kultury z/s w Działoszynie odbył się cykliczny koncert muzyki klasycznej pt. „Koncert Piosenki Żydowskiej i Ballady Rosyjskiej” w wykonaniu aktorów Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie – Iwony Chołuj i Adama Hutyry, przy akompaniamencie: Nina Sławko – skrzypce, Irina Gajewaja – fortepian (absolwentka konserwatorium w Odessie). W programie m.in. „Madagaskar”, „Miasteczko Bełz”, „Rebeka”, „Otomana”, pieśni Żydów z Odessy, wykonane w języku rosyjskim. Koncert sponsorowała PGE KWB Bełchatów S.A.

 

”Bo to jest miłość”

W minioną niedzielę – 30.03.2008r. w Powiatowym  w Działoszynie po raz kolejny zabrzmiały dźwięki muzyki klasycznej. Tym razem publiczność została zaproszona do zaczarowanego świata opery, operetki i musicalu. Wysłuchaliśmy kompozycji takich znanych muzyków jak: W.A.Mozarta, J.Straussa, E.Kalmana, F.Lehara, A.L.Webera i innych w wykonaniu Adama Żaaka (solisty Opery Śląskiej w Bytomiu), Moniki Rajewskiej (solistki Teatru Muzycznego w Gliwicach), Katarzyny Rzeszutek (absolwentki Akademii Muzycznej w Katowicach). Artyści przypomnieli kanon znanych przebojów operetkowych jak chociażby „Wesele Figara”, „Księżniczka Czardasza”, „Upiór w operze”, „Baron cygański”. Koncert był na wysokim poziomie artystycznym, o czym świadczy fakt, że został przez publiczność przyjęty bardzo entuzjastycznie. To była prawdziwa uczta muzyczna. Przewodnim tematem była miłość, jej różne odcienie i intrygi z nią związane, a wszystko to w wesołym klimacie. Pani Monika Rajewska to urocza, wspaniała śpiewaczka, jej przepiękny sopran, gra aktorska i interpretacje utworów sprawiły, że choć na chwilę znaleźliśmy się w zaczarowanym świecie pięknej muzyki operetkowej i musicalowej. Adam Żaak wykazał się nie tylko wysokim kunsztem artystycznym i aktorskim, oprócz tego okazał się być również wybitnym konferansjerem. Wtrącane przez niego z pewną dozą inteligencji między poszczególne utwory anegdoty i dowcipy rozbawiły wszystkich do łez i wprowadziły w tajemniczy świat miłości. W programie nie mogło braknąć przepięknej, sentymentalnej pieśni „Usta milczą, dusza śpiewa”, którą rozbawiona publiczność wykonała wraz z artystami.

Wysoka frekwencja na comiesięcznych koncertach organizowanych przez Powiatowy Ośrodek Kultury już nikogo nie dziwi, a co ważniejsze zwiększa się ilość młodszych amatorów muzyki zupełnie innej niż ta, którą oferują nam na co dzień środki masowego przekazu. Wśród gości znalazła się grupa młodzieży z gimnazjum w Rząśni, która uległa wielkiemu urokowi muzyki klasycznej. Miło popatrzeć, kiedy młodzi ludzie uczestniczą w życiu kulturalnym powiatu pajęczańskiego. Oczarowani godzinną porcją przebojów operetkowych goście z żalem żegnali artystów i opuszczali mury Pałacu Męcińskich.

 

„Cygańskie Popołudnie w Pałacu Męcińskich”

Dnia 20 kwietnia 2008r. odbył się koncert muzyki poważnej pt. „Cygańskie Popołudnie w Pałacu Męcińskich”. Na scenie pojawili się artyści opowiadający muzyką, śpiewem i tańcem szalone dzieje miłości i pogardy w kompozycjach m.in. G.Bizeta, A.Piazzolli, E.Kalmana, F.Lehara, V.Montie’ego. Gwiazdą wieczoru była Elżbieta Mazur –  absolwentka Wydziału Wokalno-Aktorskiego Akademii Muzycznej w Katowicach, koncertująca w kraju i za granicą solistka Opery Śląskiej. Artystce towarzyszyła młoda solistka Agnieszka Twardoch – studentka Akademii Muzycznej w Katowicach, grający na skrzypcach Aleksander Kamkow oraz duet akordeonowy w skład którego weszli: Łukasz Jaworski i Daniel Mruczek. Przy fortepianie zasiadł Robert Gawroński, a koncert poprowadziła Małgorzata Starczewska-Owczarek. W programie m.in.: „Kiedy skrzypki grają”, „Miłość Cygańska” F. Lehara, „Czardasz” V. Monti’ego, „Tango pour Claude” R. Galliano, „Carmen-Habanera” G. Bizet’a, „Hrabina Marica” E. Kalmana.

 

„Co nam zostało z tych lat”

W niedzielę 15 czerwca 2008r. w Powiatowym Ośrodku Kultury z/s w Działoszynie odbył się koncert muzyki poważnej pt. „Co nam zostało z tych lat?” w wykonaniu gliwickiej grupy wokalnej „Quatro Singers” w składzie: Adam Żaak (baryton), Grażyna Bieniek (mezzosopran), Krystyna Westfal (sopran), Marceli Pałaczyński (bas), Katarzyna Rzeszutek (fortepian). Tego popołudnia artyści oprowadzili nas po świecie piosenki przedwojennego polskiego kina, estrad i kabaretów. Usłyszeliśmy kompozycje takich wybitnych autorów jak: Henryka Warsa, Jerzego Petersburskiego, Władysława Szpilmana, Adama Karasińskiego i Zygmunta Karasińskiego, wykonywane niegdyś przez: Hankę Ordonównę, Polę Negri, Aleksandra Żabczyńskiego, Eugeniusza Bodo. Wśród znanych przebojów lat 30-ych w programie znalazły się m.in.: „Tango Milonga”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, „To ostatnia niedziela”, „Ada, to nie wypada”, „Sexapeal to nasza broń kobieca”, „Czy pani mieszka sama?”, „Nie kochać w taką noc to grzech” i wiele innych pięknych przebojów. Była to swego rodzaju podróż w czasy gramofonowych płyt i kryształkowego radia, w czasy, kiedy czas płynął o wiele wolniej. Dla wielu był to powrót jak za dawnych lat w zaczarowany świat bajek. Nic więc dziwnego, że po każdym utworze z sali rozlegały się gromkie brawa. Nie obyło się bez bisu, po owacjach na stojąco artystom trudno było zejść ze sceny bez wykonania kolejnego utworu.

 

„Strauss, Strauss i jeszcze raz Strauss”

„Strauss, Strauss i jeszcze raz Strauss” (21.09.2008r.) – koncert w wykonaniu: Dagmara Świtacz (sopran), Grażyna Bieniek (mezzosopran), Adam Żaak (baryton), Katarzyna Rzeszutek (fortepian). W programie m.in.: niezapomniane kuplety „Wielka sława to żart” i duet „Tu karety mkną” z operetki „Baron cygański”, sławny czardasz „Rosalindy” i tercet „Ach, jakże mi serduszko drży” z operetki „Zemsta nietoperza” oraz najpiękniejsze i najbardziej znane walce „Nad pięknym, modrym Dunajem”, „Odgłosy wiosny”.

 

„Nad nami orzeł biały”

Uroczysty koncert pn. „Nad nami orzeł biały” z okazji 90 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Wykonawcy: Grażyna Bieniek, Katarzyna Rzeszutek, Adam Żaak. Wraz z artystami dał koncert 19 letni Tomasz Bura uczeń Państwowej Szkoły Muzycznej w Zabrzu, który zagrał utwór Fryderyka Chopina. Z racji obchodów Święta Niepodległości wśród gości specjalnych znaleźli się Kombatanci Armii Krajowej z terenu powiatu pajęczańskiego: Eugeniusz Bzdak, Władysław Płaza oraz pani Pelagia Dłubak. Na koncert przybyły osobistości z odległych zakątków województwa łódzkiego. Zaproszeni goście wraz z artystami śpiewali pieśni patriotyczne m.in. „Stary kapral”, „Warszawa”, „Ta, co nie zginęła” Edwarda Słońskiego, „Piechota”, „Legiony”, „Białe róże”, „Hej, hej ułani”, „O mój rozmarynie” oraz wiele innych.

 

 

ROK 2007

„Koncert w tonacji a…mor” – 17 czerwca 2007

„W zaczarowanym świecie operetki” – 15 lipca 2007

„Pół żartem, pół serio” – 16 września 2007

„Vis-a-Vis” – 21 października 2007

„Spotkanie z Polską” – 18 listopada 2007

„Kolęda i nie tylko” – 23 grudnia 2007